7 zasad hunyHawajskie słowo kahuna oznacza strażnika tajemnicy. Kahunowie zaś byli tymi, którzy posiadali tajemną wiedzę o tym, jak być w życiu spełnionym i szczęśliwym. Zestaw zasad składających się na filozofię szczęśliwego życia, nazywa się huną. I to właśnie im poświęcony jest ten artykuł. Proponuję przyjrzenie się tajemniczej hunie, ponieważ okazuje się, że hawajscy szamani, mieli głębokie zrozumienie psychologii i procesów, które zachodzą w naszym umyśle. Zasady hawajskiej filozofii, są w wielu aspektach zgodne z założeniami psychologii pozytywnej i różnych szkół psychoterapii. Hawajczycy dostrzegli rolę  uwagi i kierunku, w którym ona podąża. Rozumieli wpływ naszych myśli, na emocje i zdawali sobie sprawę z mocy naszej wewnętrznej narracji, która tworzy system przekonań.


Wdrożenie zasad huny w życie, choć wcale nie musi być łatwe, na pewno jest pomocne w drodze do poczucia dobrostanu. Poznajmy więc hunę i jej zasady.

Ike


Pierwsza zasada huny to IKE, czyli wiedza. Kahunowie zauważyli, że świat jest tym, czym uważasz, że jest. Kreujesz świat poprzez to, w jaki sposób interpretujesz sytuacje, które obserwujesz i których doświadczasz. To daje ci odpowiedzialność za to, co się z tobą dzieje. Możesz zarządzać swoimi myślami. Decydujesz, które z nich przygarniesz, a które puścisz swobodnie pozwalając im odejść. Uczucia, które są rezultatem myśli również więc zależą od ciebie i masz nad nimi kontrolę poprzez to, o czym i w jaki sposób myślisz. Możesz więc odczuwać przyjemność, kiedy chcesz, wybierając odpowiednie myśli.

To oznacza, że nie ma kogo winić za nasz własny los.
Świat jest taki, za jaki go uważasz. Jeśli chcesz żyć w przyjemnym świecie, pozwalaj sobie na przyjemność. Wybieraj ją i praktykuj jak najczęściej.

Kala 


Drugą zasadą huny jest Kala, czyli wolność. Według niej, nie mamy żadnych ograniczeń. Możemy zrobić wszystko, jeśli tylko znajdziemy sposób. Kala mówi, że jesteś nieskończoną istotą w nieskończonym wszechświecie, co oznacza, że  możesz tworzyć, co chcesz. Masz bowiem nieskończoną ilość zasobów do tego.


Makia


Skupienie, czyli Makia, to trzecia zasada filozofii życia Kahunów.  Skupienie jest bardzo ważne, ponieważ energia podąża tam, gdzie nasza uwaga. Kierując uwagę w stronę różnych ludzi, zjawisk, zdarzeń, wzmacniamy je. Dajemy im siłę. Zadaj sobie więc pytanie: Na czym się skupiam? To temu właśnie oddajesz swoją siłę.

Manawa


Manawa  oznacza chwilę obecną. To właśnie tu i teraz jest moment mocy. Według czwartej zasady huny, jedynym momentem, w którym możesz czuć siłę, moc i przyjemność, jest obecna chwila. Ważne jest więc, by być uważnym na to, co dzieje się właśnie teraz. Łatwiej jest nam skoncentrować się na tu i teraz, wybierając te zajęcia, które sprawiają nam przyjemność. 

Przeszłość, to nasze wspomnienia. Można ją odczuwać w czasie teraźniejszym poprzez myśli na jej temat. Dlatego tak ważna jest historia, którą sobie opowiadamy. Mamy wpływ na przeszłość, którą odczuwamy w chwili obecnej, poprzez wybór myśli i tworzenie opowieści, które będą nas wspierać. Kluczem jest wybór takiej interpretacji zdarzeń, która sprawi, że historia nie będzie naszym katem.

Przyszłość natomiast, jest tylko spekulacją. Ona również jest opowieścią, tym razem o tym, co może się zdarzyć. Nikt z nas jednak nie jest w stanie tego przewidzieć. Możliwe jest odczuwanie przyszłości w chwili obecnej poprzez myślenie o niej. Może więc być ona dla nas budująca i dodająca mocy, jeśli nasze myśli są pozytywne i wspierające. Przyszłość wyrażona w naszych myślach może jednak powodować lęk i ograniczenia, jeśli opowieść, którą tworzymy nie wspiera nas.


Aloha


Hawajskie słowo aloha oznacza miłość. Jest to jednocześnie piąta zasada huny. Hawajska miłość to bycie szczęśliwym, radosnym, oddawanie się przyjemności.

Miłość daleka jest od krytyki, oceniania, obwiniania. Takie zachowania niszczą ją. Jeśli chcesz więc odczuwać miłość do samego siebie i miłość wynikającą  z połączenia z drugą osobą, przestań krytykować i siebie i innych. Kiedy w naszym wewnętrznym dialogu przeważa krytyczny głos, tracimy moc. Często naszą intencją, która stoi za krytyką, jest chęć zmiany sytuacji na lepszą. Pragniemy, by było lepiej, ale szybko zauważamy, że to wcale tak nie działa. To, co naprawdę pomaga i co wzmacnia aloha, to pochwały i docenienie, zarówno siebie, jak i drugiego człowieka.

Mana


Kolejną zasadą jest MANA, czyli moc rozumiana jako wpływ. Jest to siła wewnętrzna. Mana mówi nam, że tylko my możemy zmienić coś w naszym życiu.  Nikt nam tego nie da, póki sami po to nie sięgniemy. Kiedy to robimy, stajemy się autorami naszego życia, a nasze wybory dodają nam mocy.

Pono


Ostatnią zasadą jest PONO. Pono to dobro, harmonia, kompletność.
Według tej zasady, to efektywność jest miarą prawdy. Warto zastanowić się więc nad swoimi wyborami i zadać sobie pytanie, czy to, co wybieram jest dla mnie dobre i czy to faktycznie działa.
Jeśli twoje wybory, nie przynoszą efektów, wróć  do pierwszej zasady, czyli Ike.
Zastanów się w co tak naprawdę wierzysz i przyjrzyj się swoim przekonaniom, które zawsze można zmienić, poprzez kierowanie uwagi w stronę dobra i miłości.


Co sądzisz o tej filozofii? Ja uważam ją za efektywną, a idąc za pono, efektywność jest miarą prawdy. Nie mogę się jednak powstrzymać przed freudowskim: TYLKO NIE WYPIERAJ!

Julitta Dębska

You May Also Like

0 komentarze

Popularne posty

@julittadebska