Noworoczne oczyszczenie


Jaki był dla Ciebie 2017 rok? Jak go zapamiętasz? Jeśli myśląc o nim masz skojarzenia podobne do tych z poniższego mema, to dzisiejsze ćwiczenie może Ci się naprawdę przydać. Nawet jeśli ten rok był łaskawszy dla Ciebie niż dla bohatera z obrazka, to na pewno warto go dobrze pożegnać,  by móc otworzyć się na to, co piękne, dobre i nowe.

Bardzo ciekawy rytuał, który wiążę się z odnową i oczyszczeniem mają w swojej religii Żydzi. Ortodoksyjni wyznawcy judaizmu co piątek biorą kąpiel w specjalnej łaźni zwanej mykwą. Fizyczny akt zanurzenia w wodzie wspiera filozoficzną ideę odnowy. 

Nie jesteśmy tylko umysłem, nie jesteśmy tylko duchem. Mamy również ciała. I to poprzez ciało możemy połączyć się zarówno z umysłem jak i z duchem.  W tym wypadku rytualna kąpiel pozwala oczyścić właśnie te sfery.

Jeśli stary rok kojarzy Ci się z ciężkimi przeżyciami, negatywnymi emocjami, trudami i bólem, zafunduj sobie na jego zakończenie rytualną kąpiel. Nie musisz w tym celu odwiedzać mykwy, zwłaszcza jeśli nie jesteś wyznawcą judaizmu. Stwórz sobie własną łaźnię w swojej łazience. 

Żydzi do mykwy wchodzą już wcześniej umyci, więc nie jest to akt oczyszczania ciała. Warto abyś i Ty o to zadbał i oczyścił ciało zanim zanurzysz się w swej łaźni. 

Miejsce, które do tego zaaranżujesz możesz dowolnie nazwać np. Twoim sanktuarium, Twoją świątynią. 

Zadbaj o wystrój, który będzie Ci się pozytywnie kojarzył, ale jednocześnie podkreśli, że jest to ważny dla Ciebie akt. 

Zanim wejdziesz do wanny wykonaj kilka głębokich wdechów i wydechów. Skoncentruj się na swoim oddechu aż do momentu, kiedy Twoje myśli się uspokoją. I wtedy zanurz się cały w wodzie. Wynurzając się wyobraź sobie, że zostawiasz w niej wszystkie niepotrzebne brudy. Całkiem odświeżony wyjdź i przygotuj się do powitania tego, co nowe.

Julitta Dębska

Obraz: Nowy rok

You May Also Like

0 komentarze

Popularne posty

@julittadebska