Czy jestem ofiarą przemocy emocjonalnej w związku?

 

Przemoc emocjonalna bywa zupełnie niezauważalna dla otoczenia, a jej ofiara nie jest pewna, co się z nią tak naprawdę dzieje. Sprawcami są bowiem często uroczy, eleganccy, ale pozbawieni empatii i sumienia partnerzy o osobowościach narcystycznych. Partnerami narcyzów są zazwyczaj osoby bardzo empatyczne, wrażliwe, które mogą mieć skłonność do usprawiedliwiania partnera i szukania winy w sobie. Narcyz wykorzystuje to pociągając za odpowiednie sznurki. Im lepiej zna ofiarę, tym lepiej wie, co ją zaboli. Ta świadomość pozwala mu na manipulację i kontrolę.


Jeśli masz podejrzenie, że to, co się dzieje w Twojej relacji jest przemocą emocjonalną zapoznaj się z poniższymi pięcioma znakami, które pomogą Ci zweryfikować czy tak jest.


1. Dyplom z manipulacji


Partner stosujący przemoc psychiczną będzie kłamał bez zająknięcia, wymyślał kolejne historie, mówił sprzeczne rzeczy. Przyłapany na nieścisłości zbagatelizuje temat sprawnie przechodząc do kolejnego. Ewentualnie zaprzeczy temu, że kiedykolwiek coś takiego powiedział lub wmówi Ci, że źle go zrozumiałeś. Ty natomiast będziesz zastanawiać się, co się tak naprawdę wydarzyło i czy sam nie zwariowałeś. Jeśli Twój partner nie chce poruszać tematów istotnych dla Ciebie lub je bagatelizuje, to zdecydowanie powinna zaświecić Ci się czerwona lampka.

2. Język


Stosujący ukrytą przemoc partner będzie chciał ściągnąć Cię w dół wpływając negatywnie na Twoje poczucie własnej wartości. Możesz spodziewać się przemocy słownej skierowanej do Ciebie  bezpośrednio lub pośrednio. Albo wprost powie Ci o tym, że jesteś głupi, albo przekaże Ci tę informację w sposób zawoalowany stwierdzając np. że nie sądził, że w tych czasach ktoś może nie wiedzieć czym jest Big Data.
Oczywiście nie przyzna się on do tego, że Cię rani czy obraża. Powie Ci w zamian, że jesteś zbyt wrażliwy i emocjonalny. Prawdopodobnie usłyszysz również z jego ust: spójrz do czego mnie doprowadziłeś. Nie powinno Cię zaskoczyć również to, że po takim zdarzeniu dostaniesz od niego prezent, który zbije Cię z tropu i każe Ci myśleć, że troszczy się o Twoje potrzeby. Sprawca zadba również o dobre pozory wśród rodziny i przyjaciół. Tobie nie powie komplementu, miłego słowa, ale innym będzie opowiadał o Twoich dobrych stronach i o tym, jak wspaniałym człowiekiem jesteś. Wszystko po to, by otoczenie uważało go za dbającego o Waszą relację, wspierającego i zapatrzonego w Ciebie partnera.

3. Kontrola


Poważnym symptomem przemocy psychicznej jest nieustanna kontrola. Kontroler chce wiedzieć wszystko i mieć na wszystko wpływ. Ważne dla niego będą zarówno sprawy takie jak stan Twojego konta, Twoje wydatki, miejsca, w których spędzasz czas wolny, jak i kolor ręcznika w Twojej łazience. Jeśli kolor nie będzie się zgadzał z jego oczekiwaniami możesz spodziewać się ataku.

4. Brak szacunku dla Twoich granic


Przerywanie rozmów, nie zwracanie uwagi na Twoje plany czy sprawdzanie wiadomości tekstowych oraz maili to zachowania, których możesz spodziewać się będąc w relacji z osobą, która stosuje przemoc psychiczną. Oczywiście  będzie ona potrafiła uzasadnić to czemu granice zostały przekroczone. Dla przykładu Twój pamiętnik leżał otwarty na środku stołu, więc po prostu go przeczytał.


5. Syndrom ofiary


Jeśli Twój partner stawia się zawsze w roli ofiary, to kolejny ważny sygnał, że coś jest nie tak. Jego ex najprawdopodobniej jest psychicznie niezrównoważona, a rodzice nie doceniali go dostatecznie w dzieciństwie. Za swoją sytuację będzie winił wszystkich dookoła, rząd, firmę, szefa, sąsiadów. Kolejnym etapem jest obwinianie za wszystko Ciebie. Skrzywdzony będzie szukał współczucia. Oczekiwał będzie Twojej opieki. Wszystko po to, by zwrócić na siebie uwagę. Nigdy też nie usłyszysz od takiej osoby słowa przepraszam, ponieważ nie widzi ona winy w sobie. Jeśli przeprosiny się pojawią, to po to, by Cię zmanipulować i byś po raz kolejny stracił rozeznanie w tym, co się dzieje, przebaczył mu i pozwolił na powrót do dobrze znanego schematu.

Niewidoczna przemoc


Przemoc emocjonalna jest zwłaszcza na początku trudna do zidentyfikowania nawet przez samą ofiarę. Narcyzi wybierają sobie na partnerów osoby, które mają cechy, jakich im brakuje, wrażliwość, współczucie, empatia. Takie osoby próbują postawić się w sytuacji partnera, uzasadnić jego zachowanie i zastanawiają się nad tym, co same robią źle. Zachowania, które opisałam jako przemoc emocjonalną zdarzają się również większość z nas w naszych codziennych relacjach z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami czy partnerami. Przemoc to jednak okazywanie takich zachowań w sposób ciągły. 

Większość ofiar to kobiety, natomiast statystyki mogą być zaburzone, ponieważ mężczyznom wciąż trudno jest przyznać się do bycia ofiarą przemocy w związku. Bez względu na płeć, sytuacja, w której dochodzi do przemocy, jest przypadkiem, w jakim nie rekomenduję pracy nad związkiem, a zadbanie ofiary przede wszystkim o siebie. Po latach funkcjonowania w takim układzie ofiary są często skrajne wyczerpane, pełne lęków, obaw, cierpią na depresję i ciężko jest im funkcjonować w społeczeństwie. W takich trudnych sytuacjach warto skierować się do specjalistów, nie wstydzić się pomocy psychologa czy psychiatry, zapewnić sobie pomoc policji i pomoc prawną. Identyfikując toksycznego narcyza na początku relacji warto zgłosić się do coacha lub psychologa, który pomoże podjąć decyzję o zmianie. Najzdrowszą decyzją jest w takich wypadkach odcięcie się od sprawcy. Próby zmiany narcyza lub partnera socjopaty są bezskuteczne, ponieważ takie osoby podejmując pracę nad związkiem najczęściej zakładają po prostu którąś ze swoich masek chcąc przechytrzyć partnera i specjalistów.


Życzę Wam dużo odwagi siły!

Julitta Dębska

Obraz: Ofiara

You May Also Like

0 komentarze

Popularne posty

@julittadebska