Budowanie domu


Pewien stary stolarz był gotowy do przejścia na emeryturę. Powiedział swojemu szefowi, że planuje porzucić biznes budowlany i zacząć cieszyć się życiem rodzinnym u boku swojej żony, dzieci i wnuków. Co prawda nie otrzymywał by zapłaty za swoją pracę pod koniec każdego tygodnia, ale emerytura na którą liczył wystarczyłaby mu na wiedzenie dostatniego, spokojnego życia. Szef trochę się zmartwił decyzją swojego pracownika, bo był to świetny fachowiec. Poprosił go o ostatnią przysługę, wybudowanie jeszcze jednego domu. Stolarz zgodził się, ale po jakimś czasie stało się oczywiste, że nie ma już serca do tej roboty. Pozwolił sobie na kiepską stolarkę, słabe wykończenie i używał niskiej jakości materiałów. Był to dość niefortunny sposób na zakończenie wspaniałej, pełnej rzetelności i uczciwości kariery.
Gdy stolarz ukończył zlecenie, szef przyszedł na inspekcję domu. Gdy to już zrobił, wręczył stolarzowi klucze do drzwi frontowych ze słowami: „To jest twój dom… mój prezent dla ciebie.”
Stolarz był w szoku! Jaka szkoda! Gdyby tylko wiedział, że buduje swój własny dom, zrobiłby wszystko zupełnie inaczej.


Ty również jesteś stolarzem. Codziennie budujesz własne życie, karierę, związek. Każdego dnia przybijasz nowy gwóźdź, wznosisz kolejną ścianę. Od Twojej postawy i dzisiejszych wyborów zależy jakość domu, w którym zamieszkasz jutro. 

Spójrz teraz na budowanie własnego życia. Możesz wybrać jedną dziedzinę np. karierę, związek, pasję. Najlepiej tę, na której Ci najbardziej zależy. I odpowiedz sobie na następujące pytania:

  1. Dla kogo budujesz dom?
  2. Masz serce do tej roboty?
  3. Co powiedziałby Ci o Twoim podejściu do budowania zewnętrzny obserwator, np. inwestor?
  4. Co robisz w ramach tej budowy każdego dnia?
  5. Jakiej jakości materiałów używasz?
  6. Jak dbasz o wykończenie?
  7. Co czujesz myśląc o zamieszkaniu w tym domu za kilka lat?
  8. W ilu procentach budowla, która powstaje przypomina Ci Twój wymarzony dom?
  9. Co zmienisz w swoim podejściu do budowania?

Jesteś stolarzem własnego życia, więc buduj mądrze. ;)


Julitta Dębska
Obraz: Dom

You May Also Like

0 komentarze

Popularne posty

@julittadebska