5 języków miłości

 

Odnosicie czasem wrażenie, że Wasz partner mówi całkiem innym językiem? Bagatelizuje rzeczy, które są dla Was ważne. Nie dostrzega Waszych potrzeb. Co jeśli on naprawdę komunikuje się w innym języku? To bardzo możliwe, bo jak twierdzi amerykański terapeuta par Gary Chapman, ludzie komunikują się aż pięcioma językami miłości. Każdy język różni się rozumieniem  przejawów zaangażowania, troski i wyrażaniem uczuć. Do języków tych przypisane są inne potrzeby emocjonalne, fizyczne, społeczne, materialne. 

 

Wieża Babel

Osoba, która mówi w języku polskim ma często trudność w porozumieniu się z kimś, kto komunikuje się w języku japońskim. Inny alfabet, inne dźwięki, intonacja, a nawet znaczenia tych samych słów czy gestów bywają różne. Porozumienie jest możliwe. Wymaga jednak pewnego wysiłku z naszej strony. By móc swobodnie rozmawiać z Japończykiem uczymy się jego języka. Dzięki temu unikamy wielu nieporozumień.

Podobnie wygląda to w przypadku języków miłości. Jeśli język, którym mówi nasz partner jest inny od naszego, nie oznacza to, że jest on gorszy. Jest to dla nas informacja, by inaczej okazywać mu miłość, ponieważ to, co jest dla nas naturalnym okazywaniem uczuć, dla niego może wiele nie znaczyć. By móc okazać miłość osobie, którą kochamy i na której nam zależy warto zgłębić zasady jej języka. Ważna jest też świadomość tego, jak sami się komunikujemy. Jeśli rozpoznasz swój język i będziesz wiedział, co jest dla Ciebie naprawdę ważne, mów o tym otwarcie ukochanemu. Jest bowiem mało prawdopodobne, że się tego sam domyśli.

Gary Chapman wyróżnił 5 języków miłości:

1) Okazywana pomoc.
2) Jakość spędzanego razem czasu. Uważność.
3) Słowa potwierdzające uczucia.
4) Kontakt fizyczny. Dotyk.
5) Otrzymywanie prezentów. Gesty.
 Podstawy gramatyki


Możesz sam dopasować Twój profil do konkretnego języka np. po wcześniejszym przeczytaniu książki Chapmana "5 języków miłości". Polecam również rozwiązanie testu dostępnego na stronie The 5 Love Languages

Czym charakteryzują się poszczególne języki? Poniżej znajdziecie ich opis. Kolejność jest zgodna z wynikami mojego testu.

1) Okazywana pomoc.

Czy pomoc w pracach domowych naprawdę może być okazywaniem miłości? Oczywiście, że tak. Dla osób, które posługują się przede wszystkim tym językiem miłości, każda pomoc, która pozwala im przezwyciężyć przeszkody, poradzić sobie z trudnymi zadaniami i trochę je odciążyć, jest niezwykle istotna. Słowa "Czy mogę to dla Ciebie zrobić?" lub "Pozwól, że Ci pomogę" są miodem dla ich uszu. Kiedy partner pomaga im bezinteresownie, odbierają to jako troskę. Czują się docenione i  kochane.  Natomiast lenistwo, ociąganie się, złamane obietnice i sprawianie, że mają oni więcej pracy, są dla nich znakiem, że ich uczucia się nie liczą.
 
2) Jakość spędzanego razem czasu. Uważność.

Dla osób, które mówią tym językiem, nic nie jest takim wyrażeniem uczuć, jak skupienie na nich uwagi. Wspólne spędzanie czasu dla takich osób jest kluczowe. Chodzi jednak o uważne spędzanie tego czasu, bez telewizora, telefonu, rozpraszania się na innych sprawach. Okazywaniem uczuć jest dla nich dzielenie pasji, wspólne aktywności, rozmowy. Jeśli partner jest rozproszony, nie znajduje czasu na "bycie razem", nie słucha, osoba, która komunikuje się językiem uważności czuje się zraniona.

3) Słowa potwierdzające uczucia.

Czyny nie zawsze są ważniejsze niż słowa. Nie dla osób, które mówią właśnie językiem słów. Takie osoby uwielbiają komplementy. Doceniają słowa wsparcia, podkreślanie tego, że są dla partnera ważne.  Nie słysząc słów "Kocham Cię", czują się niekochane. Krytyka jest dla nich szczególnie bolesna.

4) Kontakt fizyczny. Dotyk.

Osoby komunikujące się tym językiem uwielbiają przytulanie, obejmowanie, trzymanie się za ręce, pocałunki. Dotyk jest dla nich wyrazem miłości. Zły dotyk lub brak kontaktu fizycznego, odtrącenie, są dla nich bardzo bolesne i trudno jest im o tym zapomnieć.

5) Otrzymywanie prezentów. Gesty.

Nie mylcie tego języka z materializmem. Osoby, które kochają językiem gestów, dostrzegają miłość i trud włożony w przygotowanie odpowiedniego prezentu. Podarunki są dla nich znakiem, że partner o nich myśli i że włożył wysiłek w to, by przygotować niespodziankę. Prezenty są dla nich symbolem troski i zaangażowania. Mogą one szczególnie ciężko znieść nietrafiony prezent urodzinowy lub walentynkowy albo jego brak. Jeśli widzą, że ktoś nie włożył w prezent serca, nie zastanowił się nad tym, co będzie najbardziej odpowiednie lub, gdy partner zapomniał o ważnej rocznicy, pojawia się niepewność i poczucie niedocenienia.
Wyniki


Dla mnie dwa pierwsze obszary są szczególnie ważne. Na 12 możliwych punktów okazywanie pomocy otrzymało 10. Uważność otrzymała 8 punktów, słowa 7 punktów, dotyk 4, a gesty tylko 1 punkt. Myślę, że coś w tym jest i całkiem dużo to tłumaczy. ;) Co nie oznacza, że zaniedbanie języka dotyku i gestu nie odbiło by się na jakości związku. W moim przekonaniu ważne jest dbanie o wszystkie pięć obszarów, które są bardzo ważne dla jakości każdej relacji. Szczególna troska o nasze dominujące języki może na pewno bardzo pomóc w komunikacji i sprawić, że będziemy czuli się docenieni i kochani.
 A Ty, jakim językiem mówisz i którego języka chcesz się nauczyć?


Julitta Dębska

Zapraszam też do zobaczenia moich filmów na Youtube w temacie języków miłości: 

Czym są języki miłości?
 

Co zrobić, gdy mój partner mówi w obcym języku?

 
 Obraz: Couple
Języki miłości 

You May Also Like

2 komentarze

  1. I do not even know the way I finished up right here, however I thought this publish was great. I do not know who you might be but definitely you are going to a famous blogger if you happen to are not already. Cheers! outlook 365 sign in

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty

@julittadebska