W zdrowym ciele zdrowy duchDalajlama, zapytany o to, co go najbardziej zadziwia w ludzkości odpowiedział: "Człowiek. Bo poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie…”.Coaching jest świetnym narzędziem wspomagającym realizację celów. W pędzie współczesnego świata każdy z nas ma ich wiele. Pracując w korporacji rozliczani jesteśmy z celów biznesowych, które są coraz to bardziej ambitne. Prowadząc własny biznes, naszym celem jest początkowo utrzymanie się na rynku, a z czasem zbudowanie przewagi konkurencyjnej i wygrywającej strategii. Celem wielu ludzi jest zbudowanie własnej, dobrze postrzeganej marki. Nasze cele dotyczą też nowych dóbr, samochodów, mieszkań, domów, egzotycznych podróży, pieniędzy. Rzadko wśród celów pojawiają się jednak te związane ze zdrowiem.

Moda na zdrowy styl życia


Moda na wysportowane sylwetki sprawiła, że coraz więcej osób w Polsce i na świecie ćwiczy, uprawia fitness, chodzi na siłownię, biega. Celem jest płaski brzuch i kolejny przebiegnięty kilometr. Czy stoi jednak za tym troska o zdrowie? Często osoby, które intensywnie trenują robią to w sposób nieekologiczny dla swojego ciała i zdrowia. Przeciążają organizm, stosują drakońskie diety ubogie w składniki odżywcze, korzystają z różnych wspomagaczy pełnych chemii. Dzieje się tak wtedy, kiedy nie robią tego dla swojego zdrowia, poprawy kondycji, a dla pobicia kolejnego rekordu, zaimponowania znajomym, pokazania, że żyją zgodnie z obowiązującymi trendami.

Sport sam w sobie jest oczywiście zdrowy, natomiast jeśli stoi za nim zła intencja, to może on również zaszkodzić.


Ekologiczność celu


Jedną z najważniejszych zasad wyznaczania celu w coachingu jest weryfikacja tego czy cel, który sobie stawiamy jest ekologiczny. Zanim przystąpimy do pracy nad nim musimy bowiem być pewni, że nie zaszkodzimy sobie ani swojemu otoczeniu, że realizacja zamierzeń nie wpłynie na pogorszenie sytuacji w innej strefie naszego życia. Dla przykładu jeśli Twoim celem jest awans na stanowisko Dyrektora Sprzedaży na Europę Zachodnią to warto upewnić się, jak taka zmiana wpłynęłaby na Twoje pasje, życie rodzinne i towarzyskie.

Pomocnym narzędziem jest np. zastosowanie pytań kartezjańskich:
1. Co by się wydarzyło, gdybym osiągnął swój cel?
2. Co by się nie wydarzyło, gdybym osiągnął swój cel?
3. Co by się wydarzyło, gdybym nie osiągnął swojego celu?
4. Co by się nie wydarzyło, gdybym nie osiągnął swojego celu?
Warto pochylić się także nad wpływem naszych wyborów na sferę życia jaką jest właśnie zdrowie. Bez niego wiele nie zdziałamy. Jeśli zaniedbamy je zupełnie koncentrując się na realizacji ambitnych planów np. w sferze zawodowej, możemy stać się przykładem potwierdzającym słowa Dalajlamy.
Piękny duch również znacznie lepiej czuje się w świątyni, jaką jest zdrowe, zadbane ciało.

Postanowienie noworoczne

Korzystając z tego, że zbliża się Nowy Rok warto na liście swoich postanowień zamieścić również te związane z dbaniem o naszą świątynię.
Zmiana stylu życia może okazać się najbardziej ambitnym celem na liście, bo wymaga systematyczności i troski o siebie, poświęcenia sobie czasu, trudnych wyrzeczeń.
Warto to dla siebie zrobić,  by nie musieć nigdy zrozumieć fraszki Jana Kochanowskiego „Na zdrowie”.

Ślachetne zdrowie, 
Nikt się nie dowie, 
Jako smakujesz, 
Aż się zepsujesz. 
Tam człowiek prawie 
Widzi na jawie 
I sam to powie, 
Że nic nad zdrowie 
Ani lepszego, 
Ani droższego;
Bo dobre mienie, 
Perły, kamienie, 
Także wiek młody 
I dar urody, 
Mieśca wysokie, 
Władze szerokie 
Dobre są, ale - 
Gdy zdrowie w cale. 
Gdzie nie masz siły, 
I świat niemiły. 
Klinocie drogi, 
Mój dom ubogi 
Oddany tobie 
Ulubuj sobie!


Julitta Dębs


Obraz: Ciało

You May Also Like

0 komentarze

Popularne posty

@julittadebska