Kwestia motywacji

 

Czym jest MOTYWACJA OD i MOTYWACJA DO i jak  rodzaj motywacji wpływa  na jakość stawianych sobie celów i podejmowanych decyzji?

Pewnie znasz ze swojego życia przykład osoby, która postanowiła nagle rzucić wszystko i uciec. Tak, celowo używam słowa ucieczka. Mogła to być ucieczka z korporacji, w której osoba ta nie mogła rozwinąć skrzydeł, czuła się ograniczana, niedoceniana. Budziło to w niej frustrację i stres. Te doznania zaczęły tak jej doskwierać, że rzuciła papierami i bez większego celu i planu wyjechała do raju. Rajem dla niej mogła być stolica, większa stolica jak np. Londyn, indiańska wioska albo boskie Buenos. Mogła to być też ucieczka od ludzi, rodziny, dzieci czy męża, który ją ograniczał.

Osoba ta, mogła stać się nawet lokalnym symbolem odwagi, wzięcia sprawy w swoje ręce. I słusznie, pod warunkiem, że wiedziała w imię czego to robi. Nie jest bowiem sztuką rzucić wszystko i uciec. Sztuką jest zbudować szczęście w nowej rzeczywistości.

Motywacja OD


Przykłady, które opisałam powyżej to klasyczne zachowania osób mających motywację OD. Jeśli myślisz o zmianie swojej rzeczywistości, bo jesteś niezadowolony z tego jak wygląda Twoje życie, jesteś rozczarowany tym co osiągnąłeś, co robisz, czujesz frustrację. Jeśli chcesz zmiany, bo jesteś wyczerpany psychicznie i fizycznie, stałymi towarzyszami Twojego życia są panika i stres. Jeśli nie widzisz sensu w swoim istnieniu i zazdrościsz innym tego co mają, z kim są i jak żyją, to Twoja motywacja jest MOTYWACJĄ OD CZEGOŚ. Znaczy to, że chcesz zmiany, nieważne tak naprawdę jak będzie ona wyglądać, ważne, by znaleźć się daleko od tego co Ci doskwiera.


Wewnętrzne demony


Często szukamy źródła naszego niezadowolenia na zewnątrz. Problem w tym, że przyczyna czasem leży w nas samych. Wewnętrzne demony mogą być tak samo silne w Nowym Jorku, Honolulu jak i w Warszawie. Poznany na wyspach partner, znów będzie traktował Cię z czasem tak, jak ten od którego uciekłeś. Zamiast inwestować w walkę ze światem, warto  poświęcić trochę czasu na walkę z tym wewnętrznym demonem i skoncentrować się jednocześnie na budowaniu MOTYWACJI DO.

MOTYWACJA OD nie jest zła. Jeśli silnie daje znać o sobie, to jest dla nas znak, że czas się o siebie zatroszczyć, bo coś ewidentnie nie gra. Taki rodzaj motywacji dopinguje nas na krótką metę do dokonywania pewnych zmian w życiu. By zmiany te były jednak dla nas dobre, a fundament, na którym będziemy je budować nie był niczym piasek dla zamku, trzeba się zatroszczyć o MOTYWACJĘ DO.Zatroszcz się o swoją Motywację DO


Na czym polega ta troska? Jest to zbadanie tego, o co nam tak naprawdę chodzi, co jest dla nas ważne, do czego dążymy, jakie są nasze cele. Trzeba zadać sobie pytanie o to, jak ma wyglądać ta nasza nowa rzeczywistość. Czym ona będzie się charakteryzować? Jakie czynniki muszą być spełnione żebyśmy byli z niej zadowoleni? Jak chcemy się w niej czuć? Po czym poznamy, że to nowe miejsce jest dla nas dobre? Trzeba wyznaczyć sobie cel, widzieć go, czuć go całym sobą i zaplanować drogę dojścia do niego. I mając już tę wizję trzeba zweryfikować to, co utracimy wybierając tę drogę, a co możemy zyskać i na ile ten zysk jest dla nas ważny.

Zbuduj solidne fundamenty


Trudno jest budować wielkie cele życiowe, wielkie wizje i strategie na MOTYWACJI OD. Stojący za tym demon zawsze może nas dopaść. Trwałe cele potrzebują katalizatora w postaci MOTYWACJI DO. Poznasz ją po tym, że będziesz czuł, że ‘chcesz coś osiągnąć’, ‘coś zdobyć’, ‘do czegoś dojść’, a nie ‘czegoś uniknąć’.Świetnym gruntem do budowania takiej motywacji jest poczucie, że lubimy nasze życie i siebie. Nasze związki, praca, hobby dają nam satysfakcję, ale czujemy, że możemy jeszcze efektywniej wykorzystać swój potencjał np. robiąc coś dobrego dla siebie i dla innych. Dlatego też pierwszym krokiem w coachingu jest często opanowanie tego demona, którym mogą być ograniczające przekonania lub problemy z samooceną. I dopiero ze zdrowym kapitałem możemy ruszać i podbijać świat!

J.Obraz:http:Motywacja
http://www.debreceninfo.net/demona
http://eswalls.com/wp-content/uploads/2014/01/Disneyland-Castle-Mickey.jpg

You May Also Like

0 komentarze

Popularne posty

@julittadebska