Jakich umiejętności potrzebujesz do utrzymania dobrego związku?„Przecież byliście taką piękną parą.”, „Co, o nie!? Pasowaliście do siebie! Co się stało?”, „Jaka szkoda. Jak to się stało? Myśleliśmy, że to już w końcu to.” – znane są Wam, takie komentarze rodziny i znajomych po tym, jak rozpadł się Wasz „idealny związek”?


Często faktycznie ludzie bardzo się wzajemnie przyciągają, uwielbiają spędzać ze sobą czas, w oczach przyjaciół dobrze ze sobą wyglądają, a co najważniejsze kochają się. Co więc dzieje się, że taka idealna para nie potrafi czasem wyjść zwycięsko z pierwszej większej kłótni?

Psycholog John Gottman przeprowadził badanie interakcji partnerów, które objęło 150 par na wszystkich etapach małżeństwa w okresie niemal dwudziestu lat. Po zastosowaniu wskaźników psychologicznych, behawioralnych i fizjologicznych zespół Gottmana potrafił przewidzieć z 94% trafnością , które związki przetrwają.  Obecnie specjaliści potrafią to określić z taką samą dokładnością, zaledwie po 3 minutowej obserwacji pary podczas sesji, w trakcie której  prowadzi ona sprzeczkę. Wnioski są proste, im mniej skutecznie para rozwiązuje konflikt, tym większe prawdopodobieństwo, że związek nie przetrwa próby czasu.

Jak radzić sobie z konfliktem w związku i zbudować trwałą relację z partnerem? Przedstawiam Wam kilka wskazówek pochodzących z badania Gottmana i jego współpracowników. Pozwolą Wam one utrzymać szczęśliwy związek. 

Zasada 1 – Mów

Nie oczekuj, że partner będzie czytał w Twoich myślach. Z wyważoną asertywnością mów, czego pragniesz lub co potrzebujesz i co czujesz. Wiele osób nie wyraża na głos swoich potrzeb. Zamiast tego marzą w duchu, że partner sam się domyśli czego pragną. Gdy w końcu mówią, o co im chodzi, po tym, jak przez długi czas tego nie otrzymywali, robią to z gniewem.

Zasada 2 – Nie dąsaj się, kiedy sprawy nie układają się tak jak chcesz

Dąsanie się (inaczej strzelanie focha ;) ) polega na wycofaniu, chłodnym zachowaniu, odcięciu się emocjonalnym i ograniczeniu kontaktów. Może służyć jako forma odwetu lub kary. Może to skłonić drugą osobę, by pierwsza wyciągnęła rękę, w obawie, że Cię straci, zyskujesz więc dowód na to, że jednak jej zależy. Czasem też, takie postępowanie zmusza drugą osobę, żeby dała Ci to, czego pragniesz. Niemniej jest to niewłaściwe zachowanie, dające Ci niezdrową władzę, która niszczy nawet dobre związki.

Zasada 3 – Myśl optymistyczne o skutkach konfliktu, zamiast się ich bać

Traktuj konflikt jako okazję do oczyszczenia atmosfery i udoskonalenia związku. Jeśli umiejętnie go rozwiążecie, skutki będą pozytywne. Właściwie rozwiązanie konfliktu, może wręcz wzmocnić związek, bo świadczy o Waszym zaangażowaniu i woli jego utrzymania, a poza tym pozwala wyzbyć się urazy. Ponad to, zyskujecie dowód, że Wasz związek jest na tyle silny, żeby przetrwać nieuniknione, sporadyczne konflikty.

Zasada 4 – Zawsze próbuj negocjować

W większości wypadków korzystniejsze dla związków jest dążenie do wygranej obu stron, czyli stawianie sobie za cel znalezienie rozwiązania korzystnego dla obojga partnerów.

Zasada 5 – Szybko eliminuj przepaść emocjonalnąNie dopuść do tego, by dzieliła Was zbyt duża przepaść emocjonalna, bo może się okazać, że nie uda się Wam już do siebie wrócić. Kiedy para nie rozwiązuje prawidłowo konfliktów, wytwarza się niekorzystny wzorzec. Nierozwiązane kwestie sporne wywołują u partnerów urazę, która jeszcze powiększa dystans między nimi. Powstaje emocjonalna przepaść rozdzielająca partnerów i zmniejszająca ich bliskość. Z czasem nawet przy silnej motywacji coraz trudniej jest wrócić do poprzednich bliskich stosunków. W końcu, kiedy przepaść się pogłębi, znika również motywacja, bo przezwyciężenie różnic, staje się niewykonalne. Dlatego, gdy tylko zacznie Was dzielić emocjonalna przepaść, natychmiast coś zróbcie, by ją zasypać. 

JD

Źródła: H. McGrath, H.Edwards - Trudne osobowości, J.Gottman "Why Marriages Succeed or Fail."

You May Also Like

0 komentarze

Popularne posty

@julittadebska