Jak się zmagasz ze stresem?


W trudnych sytuacjach podejmujemy działania, których celem jest wyeliminowanie stresu. Instynkt podpowiada nam, że to co się z nami dzieje jest obciążające dla nas i naszych zasobów. Jednak nie wszystkie nasze zachowania dają zamierzone efekty. Pracę ze stresem warto rozpocząć od autodiagnozy.


Norman Endler i James Parker, twórcy Copping Inwestory forStressful Situations, wyodrębnili trzy style radzenia sobie ze stresującą sytuacją.

Przeczytaj poniższe stwierdzenia i przekonaj się, który styl najczęściej stosujesz:


  1. Staram się tak zorganizować sprawy, by zapanować nad sytuacją.
  2. Dążę do kontrolowania sytuacji.
  3. Ustalam co w danej sytuacji jest najważniejsze.
  4. Martwię się, jak sobie z tym poradzę.
  5. Staję się bardzo napięty.
  6. Obwiniam siebie za to, że nie wiem co zrobić.
  7. Kupuję sobie coś.
  8. Idę coś zjeść na mieście.
  9. Odwiedzam przyjaciela
  10. Dzwonię do kolegi lub koleżanki.

Stwierdzenia 1-3 odpowiadają koncentracji na zadaniu – to styl radzenia sobie ze stresem polegający na podejmowaniu zadań, wysiłku mającego na celu rozwiązanie problemu i przekształcenie, nacisk na zadanie i planowanie  rozwiązania problemu.


Stwierdzenia 4-6 odpowiadają koncentracji na emocjach – to styl radzenia sobie ze stresem charakterystyczny dla osób, które w sytuacjach stresowych wykazują tendencję do koncentracji na sobie. Działania te mają na celu obniżenie napięcia, jednak czasami mogą powodować jego wzrost.


Stwierdzenia 7-10 odpowiadają koncentracji na unikaniu – to styl radzenia sobie ze stresem charakterystyczny dla osób, które w sytuacjach stresowych mają tendencję do unikania myślenia o zaistniałej sytuacji, przeżywania i doświadczania jej. Styl ten może przyjmować dwie formy. Angażowania się w czynności zastępcze (stwierdzenia 7 i 8) np. objadanie się, sen, oglądanie TV, oraz poszukiwanie kontaktów towarzyskich (stwierdzenia 9 i 10).


A teraz zastanów się nad tym, jakie są plusy i minusy każdego ze stylów. Jeśli wiesz już jaki styl u Ciebie dominuje to zastanów się na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Co zrobić, by przyjęta przez Ciebie strategia była pomocna, a nie szkodliwa?
Plusy
Minusy
Na co zwrócę uwagę? Nad czym będę pracował?
Koncentracja na zadaniuKoncentracja na emocjachKoncentracja na unikaniu
Źródła: Charaktery, marzec 2014

Obraz: Stres

You May Also Like

0 komentarze

Popularne posty

@julittadebska